Pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jestem nowy w RP, mogę do Was dołączyć?

Każdy od czegoś zaczynał. Z przyjemnością pomożemy Ci w grze, w poznaniu jej lore, w stworzeniu Twojej pierwszej postaci i jej karty – będziemy służyć Ci radą i podzielimy się własnymi doświadczeniami, tak długo jak będziesz chciał grać RP. Stworzymy też dla Ciebie dedykowany event, jeśli tylko zechcesz. Możesz mieć pewność, że co najmniej jedna osoba będzie się z Tobą regularnie kontaktować i oferować Ci osobiście swoje wsparcie. Do tego udostępniamy Ci wszystkie poradniki, jakie napisaliśmy. Krótko – odpowiedź brzmi tak.

Nie mam czasu by regularnie chodzić na eventy, czy to problem?

Nie musisz być wszędzie. Oczywiście, byłoby super, ale wszyscy rozumiemy, że każdy ma swoje życie i obowiązki. Jeśli może Cię dłużej nie być, zgłoś to egidzie (lider gildii) albo na forum i nie musisz się niczym martwić. Jeśli nie będziesz się logował przez ponad miesiąc do gry bez zgłaszania tego, jest szansa że podczas czyszczenia roostera możesz wypaść.

Jak do Was dołączyć?

Spójrz na stronę Rekrutacja. Jeśli ciężko będzie Ci znaleźć online kogoś, kto będzie mógł Cię przyjąć (ranga Towarzysz i wzwyż), w sekcji Kontakt znajdziesz namiary na lidera gildii i administratora technicznego.

Co wolno a czego nie wolno u Was?

Nie musisz u nas wykorzystywać mechanicznych umiejętności swojej postaci 1:1 na podstawie tego co jest w grze. U nas możesz grać tym, czym gw2 mechanicznie Ci nie pozwoli – elementalistą z mantrami, guardianem z dzidą, wojownikiem w lekkim pancerzu, revenantem Gwen Thackeray. Możesz też być członkiem wielu gildii jednocześnie, nie wymagamy 100% reprezenta – chcielibyśmy jednak od czasu do czasu Cię zobaczyć.

Przede wszystkim nie dopuszczamy tego, czego nie ma w lore gw2 albo jest zbyt mało informacji o tym – hybrydy, postaci posiadające więcej niż jedną profesję magiczną (np. mesmer i łowca). Związki między rasami skrajnie anatomicznie i wielkościowo różnymi również traktujemy ze sporą rezerwą (np. asura + norn) choć nie mieszamy się graczom w ich prywatne RPy. Nadużywanie kwestii demonów i to z wykorzystaniem wiedzy o nich z innych uniwersów też nie jest zbyt mile widziane. W przypadku odgrywania postaci chorych psychicznie zalecamy najpierw dokładny research, by móc coś takiego odgrywać bez ocierania się o groteskę. Ważne, by Twoja postać była zbalansowana i nie psuła innym rozgrywki – a jeśli Twoja postać będzie zbyt potężna, z pewnością Ci o tym wspomnimy.

Chcę grać „złą” postacią. Można u Was?

Dopuszczamy tworzenie sekcji fabularnych niezwiązanych fabularnie z gildią – z pewnością będą na to chętni, przynajmniej przez jakiś czas. Nawet w gildii uda Ci się zagrzać miejsce – wszak prawdziwy mastermind kryminału nie rzuci na siebie podejrzeń, tak jak psychopata nie rzuca się na pierwszy rzut oka w tłumie. Wszak sztuką nie jest robić „wszystko co złe” dla samego bycia złolem – sztuką i wyzwaniem jest robić to umiejętnie, prawda?

Jak wyglądają u Was rangi i zarząd?

Mamy kilka rang, inne są OOC w gildii mechanicznie, inne fabularnie. Zobacz też wpis na wiki: rangi mechaniczne. W gildii nie są potrzebni oficerowie czy kilkuosobowy zarząd – gildię tworzą aktywni gracze, a nie reprezentanci. Dość rzadko występujące sytuacje wymagające konkretnej decyzji lub ewentualnej interwencji kogoś „wyżej” spoczywają na barkach bardzo spokojnego lidera gildii, który nie waha się poprosić o wsparcie i opinię innych.

Jakie macie sesje?

Głównie pisane. Eventy (zazwyczaj w godzinach 20-23) to zorganizowane fabuły z Mistrzem Gry, który zaklepał dany termin, mogą być bez zapisów (najczęściej) lub z zapisami. Sporo o naszych eventach i jak przebiegają może Ci powiedzieć poradnik MG. Poza eventami, na pewno znajdą się chętni na „luźne”. Mamy amatorów karczm, mniejszych wątków prywatnych, a także osoby które cenią PBFy – w naszym przypadku PBD czyli play by discord – mamy osobny serwer pod RP tego rodzaju.

Rodzaje sesji:

  • event – pojedyncze wydarzenie, wpisywane w terminarz eventów. Często jest to część wątku (serii eventów), będącego częścią kampanii ale to nie reguła.
  • event dla nowicjuszy – event realizowany przez Radnego lub Weterana, szyty pod nowicjuszy. Jest to zwykły event, ale na mniejszą liczbę osób (MG, jeden doświadczony gracz + nowicjusze) i wpisywany w terminie, który pasuje nowicjuszom. Nie jest wymagana na niego karta postaci – event służy zapoznaniu z naszym stylem gry RP.
  • event powtarzalny – pojedyncze wydarzenie, wpisywane w terminarz eventów. Nie ma z góry ustalonego prowadzącego – kto ma pomysł, ten może zrobić event. Zazwyczaj eventy powtarzalne dotyczą tyryjskich festiwali.
  • kampania – seria związanych ze sobą eventów w porządku chronologicznym przeprowadzana dla gildii, kręgu, sekcji fabularnej. Każdy pojedynczy event tej serii powinien być wpisywany w terminarz. Kampania zazwyczaj ma z góry ustalonych prowadzących. Kampania składa się z wątków, a wątki składają się z eventów.
  • spontan – niezapisywane w terminarzu wydarzenie, na które gracze zbierają się spontanicznie, ugadując się w danym momencie na roleplay na czacie prywatnym lub gildyjnym albo na discordzie. W przypadku, gdy wymagany jest Mistrz Gry, jeden z graczy może nim się stać.
  • sesja głosowa – sesja roleplay prowadzona na kanale głosowym na Discordzie. Podczas sesji głosowej należy się wczuć w swoją postać i wypowiadać się za nią oraz powiadamiać MG, co dana postać zamierza zrobić. Sesje głosowe są organizowane bardzo rzadko w gildii – większość preferuje sesje pisane.
  • PBD(iscord) – sesja pisana rozgrywająca się na Discordzie w kanałach tekstowych na podobnej zasadzie jak znane z wielu różnych forów PBF. Istnieje oficjalny serwer Ligowy, aczkolwiek gracze między sobą czasem również prowadzą sesje na kanałach prywatnych discorda.